Istraživanje nekropole u Caskoj
autorica: dr. sc. Zrinka Serventi, Odjel za povijest Sveučilišta u Zadru
vrijeme održavanja: 20. listopada 2023. u 13 sati u Mramornoj dvorani Muzeja
Vjeruje li Rimljanin u dušu? Boji li se smrti i kako nastaju zli duhovi? To su pitanja na koja će se dijelom dati odgovor u ovom predavanju.
Naime, rimska država je unutar svojih opsežnih granica inkorporirala brojne i vrlo raznolike kulture i religije koje su imale kompleksne percepcije smrti i “života” nakon nje. Dakako, duboko ukorijenjeno vjerovanje u rimskom društvu bilo je da se prijelaz u blažen i sretan zagrobni život može osigurati nizom rituala koji su se trebali provesti prije, tijekom i nakon pogreba i da su takvi rituali osiguravali ono što je svaki pravi Rimljanin htio – dobru smrt.
Rituali su imali i društvenu komponentu pa su naglašavali položaj pokojnika u zajednici i njegove ekonomske mogućnosti, a pogrebne pompe su bile i prilika za okupljanje šire zajednice, pa čak i mjesto za prikupljanje prigodnih političkih “bodova”. Razvidno je, stoga, da je smrt oblikovala rimsko društvo i da je umiranje uz pompu i pamtljive posljednje riječi bilo nešto što se priželjkivalo.
No ako su takve procedure bile zanemarene onda je priča mogla dobiti i puno mračniji prizvuk – pa na scenu stupaju zli duhovi i vještice.
U predavanju će biti riječi i o osobitostima koje se javljaju u različitim provincijama, pri čemu će fokus biti na prostoru Liburnije, na čijim se nekropolama brojni rituali mogu jasno detektirati. I na kraju, vidjet ćemo da se pogrebni običaji prisutni u davnoj antici mogu često pronaći i u suvremenim društvima.