Muzejska zbirka Kastavštine rodila se iz želje samih Kastavaca da osnuju svoj muzej. U prvotnom planu zamisao je bila memorijalna zbirka posvećena Vladimiru Nazoru, književniku i ravnatelju kastavske Učiteljske škole od 1908. do 1918. godine, no kako je sam obim prikupljene građe nadilazio već spomenuti kontekst odlučeno je da će se osnovati prvo odbor MZK 1961. godine, a potom opći muzej koji ne obuhvaća samo grad Kastav već cijelu Kastavštinu.
Od samog početka na postavu se radilo vrlo profesionalno tako da su tada angažirani stručni djelatnici Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeke kako bi izradili prvotni postav. Građa za prvi stalni postav Muzejske zbirke Kastavštine prikupljala se dvadesetak godina, te je Muzej otvoren na dan Grada Kastva 6. lipnja 1981. godine.
Prvi članovi stručnog tima na postavu Muzejske zbirke Kastavštine bili su kustosi iz PPMHP-a: Radmila Matejčić-za arheologiju i kulturnu povijest, Željko Barbalić- za etnografiju, dok su građu prikupljali kustosi Goroslav Oštrić i Milan Galić. Ivan Cuculić tada je bio zadužen za dio postava o NOB-u. Za uređenje interijera bio je zadužen Projektni zavod iz Rijeke na čelu sa inžinjerom Darkom Turatom.
Sa svečanosti otvorenja MZK, 1981.
Za smještaj muzeja odabran je prostor iznad kastavske srednjovjekovne Volte u bivšim prostorima kastavske općine, gdje Muzejska zbirka Kastavštine i danas djeluje.
Prvotni postav sastojao se od pet cjelina: Geografski položaj Kastva i Kastavštine, Kastav i Kastavština od prahistorije do srednjeg vijeka, Novi Vijek (obrti, trgovina, društva, prometnice, prosvjetiteljstvo, školstvo, znamenite ličnosti), radnički pokret, NOB i etnografija.
Muzejsku zbirku Kastavštine obuhvaća oko 2000 predmeta kulturno-povijesne građe. Fundus se sastoji od rukopisnih materijala, fotografija i razglednica, školskih uradaka i crteža, tekstilnih predmeta, simbola kulturno – prosvjetnih udruženja, narodnog preporoda u Istri, radničkog pokreta, te oružja iz razdoblja Narodno oslobodilačke borbe.
Muzejska zbirka Kastavštine osim što promiče područje grada Kastva i Kastavštine ima osim kulturno-povijesnog i etnografski karakter promicanja života, običaja i rada mještana Kastavštine.