O centru

10. Zgrada bivše škole smanjena web 2


Memorijalni centar Lipa pamti otvoren je u travnju 2015. godine na mjestu starog Spomen muzeja koji je u Lipi djelovao od 1968. do 1989. godine. Obnavljanjem muzeja obnavlja se i memorija na teško povijesno nasljeđe Lipe koja je 30. travnja 1944. godine, u svega nekoliko sati, izgubila 269 svojih stanovnika, većinom starce, žene i djecu. Zločin su počinili nacisti i fašisti u sklopu ofenzive Braunschweig, akcije čišćenja terena od partizanskih „bandi“. Ubijanje civilnog stanovništva popraćeno je krađom njihove imovine, a potom i paleži većine stambenih i gospodarskih objekata. Kraj Drugog svjetskog rata Lipa dočekuje na koljenima a preživjeli Lipjani nemaju domova kojima se mogu vratiti. Započinje duga i mukotrpna obnova mjesta te nastavak života obilježen osjećajem gubitka. Danas Lipa živi i pamti.

Muzejski postav Memorijalnog centra Lipa pamti interpretira povijest Drugog svjetskog rata na području Liburnijskog krasa koje, pored Lipe, obuhvaća mjesta Pasjak, Rupu, Šapjane i Brdce. Memorijalna baština Drugog svjetskog rata nadopunjena je pregledom kontinuiteta života na ovim prostorima, od prapovijesti do danas, pri čemu je poseban naglasak stavljen na kulturno-povijesnu baštinu Lipe prije, ali i nakon samog stradanja. U zbiru baštinskih karakteristika ovog kraja, stradanje 30. travnja 1944. sagledano je u širem kontekstu, kao jedna u nizu odrednica identiteta vitalne i potentne zajednice Lipjana.

Muzejska djelatnost Centra bazira se na muzeološkim praksama zavičajnog muzeja te muzeja zajednice. Upravo u zajedništvu s lokalnim stanovništvom Centar će aktivno doprinositi istraživanju i kreiranju identiteta ovog kraja, ali i iznalaženju novih i održivih mogućnosti njegova razvoja. Programske aktivnosti Centra biti će usmjerene promicanju tolerancije, nenasilja te života koji, u mnoštvu svojih pojavnosti i obilježja, predstavlja najveću civilizacijsku dragocjenost i baštinski potencijal.

Memorijalni centar Lipa pamti dislocirana je zbirka Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka. Otvaranje Centra financirano je sredstvima Općine Matulji, Primorsko- goranske županije te Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Događaji

Žena na jedan dan

Žena na jedan dan

"Žena na jedan dan" – program koji otvara oči i srca muškaraca, jedinstven je kulturni događaj koji poziva muškarce, ali i žene, na iskreno suočavanje s izazovima, radostima i svakodnevnim iskustvima žena. Program je osmišljen s ciljem poticanja dijaloga i stvaranja...

Pročitajte više
Noć muzeja 2025.

Noć muzeja 2025.

Ovogodišnja jubilarna, 20. Noć muzeja posvećena je temi „Muzeji – vidljivi i nevidljivi“ i s obzirom na posebne okolnosti u kojima se – zbog predstojeće energetske obnove Palače – našao naš muzej savršeno se povezuje s onim što posjetiteljima nudimo – jednu posve...

Pročitajte više

Arhiva »

Skip to content
Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.