Događanja u svibnju
Datum:
svibanj 2024
Sve lokacije muzeja

LOKACIJA GUVERNEROVA PALAČA
Trg Riccarda Zanelle 1, Rijeka
radno vrijeme: ponedjeljak od 9 do 16; utorak – subota od 9 do 20, nedjelja od 9 do 13 h
Muzej je praznicima i blagdanima zatvoren.

PROJEKT „BRDO KULTURE“
PRETPROGRAM
„RIJEČKA NOĆ“
autorica projekta: Denis Nepokoj
organizator: Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka
suorganizator: Nogometni klub Rijeka
vrijeme održavanja: 9. svibnja 2024. u 20 sati u Mramornoj dvorani Muzeja
ulaz je slobodan

Brdo kulture je projekt koji povezuje ustanove u kulturi koje baštine iste ili slične vrijednosti i koje se – svaka na svoj način – bave baštinom: kulturnom, kulturno-povijesnom, prirodnom, arhivskom, književnom, scenskom ili glazbenom ili se bave restauracijom pokretne i nepokretne baštine. Cilj projekta je sinergijom svih sudionika Riječanima i svim ljubiteljima kulturnih sadržaja ponuditi teme i događanja kojima će se ponekad – u traganju za novom publikom – izlaziti iz zona komfora povezujući naizgled nepovezivo.

I upravo zbog toga ove će se godine, kao pretprogram lipanjskog Brda kulture, organizirati „Riječka noć“ koja će povezati sport i kulturu, dvije osnovne komponente urbanog života povezane na bezbroj razina. Svaka na svoj način pridonose razvijanju plemenitih osjećaja pripadnosti i identiteta, ponosa pa i prkosa kad je potrebno. I zato nam se, na zadovoljstvo ne samo ljubitelja nogometa nego i ljubitelja Grada, ove godine u program uključio i Hrvatski nogometni klub Rijeka. Jer naš je grad oduvijek bio i grad sporta. Zanimljivi gosti, odlična glazba obilježit će tu, sasvim posebnu riječku noć.

U sklopu programa „Riječka noć“ bit će postavljena
IZLOŽBA
RIJEČKA NOGOMETNA SEZONA 2023./2024.
autorica izložbe: Denis Nepokoj
organizator: Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka
suorganizator: Hrvatski nogometni klub Rijeka
fotografije: Nikola Kurti

Na izložbi fotografija ove, po mnogočemu posebne nogometne sezone, uz fotografije koje će dočarati neke najljepše, najuzbudljivije, najemotivnije trenutke na terenu, ali i izvan njega, bit će izloženi i predmeti vezani uz sport uz koji naš grad – intenzivnije no ikad – živi proteklih mjeseci.

IZLOŽBA
Moj Japan
Autorica izložbe: dr. sc. Tea Perinčić, muzejska savjetnica
Dizajnerica: Vera Ružić, Kabinet 13
Otvorenje izložbe bit će upriličeno uoči Međunarodnog dana muzeja, 17. svibnja u 19 sati.
Izložba ostaje otvorena za posjetitelje u izložbenom prostoru Muzeja u Guvernerovoj palači do 30. rujna 2024.

Na izložbi se paralelno predstavljaju predmeti podrijetlom iz Japana koji su u fundusu Muzeja iz 19. i 20. stoljeća te priče o doživljaju Japana suvremenih putnika upotpunjene njihovim fotografijama i suvenirima. U ostvarenju izložbe sudjelovalo je četrdesetak sugovornika čiji se doživljaji Japana prenose na izložbi (pomorci, putnici namjernici, sportaši, poslovni ljudi, studenti, turisti). Ovo je ujedno prilika da se objedinjeno predstave predmeti iz fundusa Muzeja podrijetlom iz Japana koji su nekada činili Zbirku egzotike.
Izložba je dio programa Japan u Rijeci koju provodi Peek&Poke.

IZLOŽBA
LICA GLADI: SIT GLADNOM NE VJERUJE
organizator: Etnografski muzej Zagreb, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka
autorice: dr. sc. Tanja Kocković Zaborski (Etnografski muzej Zagreb), dr. sc. Melanija Belaj (Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb)
autor vizualnog identiteta i likovnog postava: Studio Bilić Müller
Izložba ostaje otvorena do 12. svibnja 2024.

U vremenu kada se na svjetskoj razini osmišljavaju strategije borbe protiv gladi i njezina postojanja, autorice izložbom žele osvijestiti glad, ponajprije onu nametnutu, ali i onu samonametnutu. Različita lica gladi ne prikazuje se samo kroz povijest nego se posebno naglašava i borba protiv gladi u današnjem društvu. Iako je fokus na Hrvatskoj, posjetiteljima je tema prikazana i u širem kontekstu gladi u svijetu.

Temi gladi autorice su pristupile s tri aspekta: borba protiv gladi, glad kao političko sredstvo te odnos gladi i tijela, a cilj izložbe „Lica gladi“ i aktivnosti uz nju jest podizanje svijesti o problemu gladi, ali i poremećaja prehrane.

IZLOŽBA
DOTAKNI SVIJET
organizatori: Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Udruga slijepih Primorsko-goranske županije
autor: Ivo Mileusnić
suradnja i promocija: Udruga Filmaktiv
Izložba će biti otvorena do 25. rujna 2024.

Izložba je postavljena prigodom obilježavanja 75. obljetnice djelovanja Udruge slijepih PGŽ, a na njoj su predstavljena pomagala za slijepe i slabovidne osobe koja je Udruga slijepih PGŽ darovala Muzeju. Uz pomagala su izložene rukotvorine i umjetnički radovi članova Udruge slijepih nastali na Kreativnoj radionici pod vodstvom Mirjane Marin te radovi umjetnika Emila Mandarića, predsjednika Udruge i dugogodišnjeg suradnika Muzeja.

Cilj izložbe je osvijestiti javnost o potrebama slijepih osoba u svakodnevnom životu i predstaviti na koji način slijepe osobe, uz pomoć različitih pomagala, mogu zadovoljiti svakodnevne potrebe, educirati se i sudjelovati u različitim aspektima društvenog života. Danas je većinu pomagala zamijenila uporaba suvremene tehnologije na računalima i pametnim telefonima pa izloženi predmeti predstavljaju zanimljiv dio tiflotehničke baštine.

Izloženi predmeti svjedočanstva su o korisnicima pomagala, slijepim osobama iz našeg kraja čije nam životne priče svjedoče o značenju djelovanja Udruge slijepih u proteklih 75. godina postojanja.

ČUDOTVORNICA
Radionice za male kreativce održavaju se u prostoru Čudotvornice Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka i perivoju Muzeja, a edukativni programi održavaju se i u dislociranim zbirkama.

RADIONICA
DRVORED – RADIONICA ZA MALE KONZERVATORE
voditelji: Dino Marković, restaurator tehničar i Iva Volović, kustosica pedagoginja
vrijeme održavanja: ponedjeljak 6. svibnja 2024. od 9 do 11 sati
Radionica je namijenjena djeci osnovnoškolskog uzrasta i besplatna je
Prijave: porukom na Facebook stranici Čudotvornice, e-mail cudotvornica@ppmhp.hr ili broj telefona 051/213-578.

U sklopu ovogodišnje Edukativne muzejske akcije naučit ćemo da iza kulisa raskošnih okvira, sjajnoga drva i filigranskih detalja stoje vrijedne ruke muzejskih preparatora, restauratora i konzervatora. Uz kustose se svakodnevno brinu o predmetima koji se čuvaju u zbirkama Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka. U ruke im jednog dana dođe keramika, drugoga staklo, vrlo često drvo, a onda i metal i tada se počinje događati prava čarolija. Višegodišnja prašina se otpuhne, a na scenu dolazi znanje povijesti, kemije i tehničke kulture. Što sve u muzeju rade konzervatori i kako ćemo se svi zajedno snaći u toj zahtjevnoj ulozi dođite provjerite u Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka. I da, stara odjeća nam je obavezan dress code!

PROGRAM
ROĐENDAN U MUZEJU
Edukativne rođendanske radionice u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka namijenjene su djeci od 4 do 12 godina. Radionice su tematske, a slavljenik odabire između šest ponuđenih tema: Bal pod maskama, Trsatski zmaj, Uzbuna na brodu, Neobična forma, Staza izazova te Potraga za blagom.
Program se odvija u prostoru Muzeja. Potrebna je najava.

ČUDOTVORNICA NA PUTU
Čudotvornica na putu namijenjena je djeci iz udaljenijih škola kojima se na taj način olakšava sudjelovanje u edukativno-kreativnim programima povezanim sa sadržajem i fundusom muzeja, ali i segmentima lokalne kulturno-povijesne baštine.

MUZEJSKA ZBIRKA KASTAVŠTINE
Prolaz Ivana iz Kastva 1, Kastav
zimsko radno vrijeme – od 1. listopada 2023. do 1. lipnja 2024.
utorak i četvrtak: 10 – 12 sati
srijeda: 18 – 20 sati
ostale dane prema dogovoru

IZLOŽBA
IZ ALBUMA SJEĆANJA (1940. – 1945.)
autori: Marko Badurina, Matea Plišić
izložba će biti otvorena 3. svibnja 2024.

Izložbom se obilježava završetak Drugoga svjetskog rata i Dan oslobođenja Kastva i Kastavštine. Izložene fotografije svjedoče o naporima pripadnika Narodnooslobodilačkog otpora na području Kastavštine, riječkog zaleđa i Istre. Kastavci se poslije Travanjskog rata 1941. aktivno uključuju u pokret otpora želeći odagnati fašističku, a kasnije i nacističku vlast sa Kastavštine. Prolaze trnovit put od odlaska u šumu, boravka u partizanskim logorima gdje se suočavaju s oskudicom, hladnoćom i teškim borbama. Stanovništvo koje ostaje u Kastavštini organizira prikupljanje i dopremanje hrane i oružja kako bi se mogle pokrenuti akcije pokreta otpora.

MEMORIJALNI CENTAR „LIPA PAMTI“
Lipa 35, Šapjane
radno vrijeme: utorak, četvrtak, petak od 10 do 14 h
srijeda od 12 do 19 h
subota od 10 do 18 h
nedjelja, ponedjeljak, blagdani i državni praznici zatvoreno

ZBIRKA MAKETA BRODOGRADILIŠTA „KRALJEVICA“
Posjet je moguć uz prethodnu najavu Muzeju i uz uvjete Brodogradilišta Dalmont d.o.o. iz Kraljevice.

ARHEOLOŠKA ZBIRKA CICKINI, OTOK KRK
Posjet je moguć uz prethodnu najavu.

Ostale objave

Događanja u prosincu

Događanja u prosincu

LOKACIJA GUVERNEROVA PALAČA Trg Riccarda Zanelle 1, Rijeka radno vrijeme: ponedjeljak od 9 do 16; utorak – subota od 9 do 20, nedjelja od 9 do 13 h Muzej je praznicima i blagdanima zatvoren. ČUDOTVORNICA Radionice za male kreativce održavaju se u prostoru Čudotvornice...

Pročitajte više
Događanja u prosincu

Događanja u studenom

LOKACIJA GUVERNEROVA PALAČA Trg Riccarda Zanelle 1, Rijeka radno vrijeme: ponedjeljak od 9 do 16; utorak – subota od 9 do 20, nedjelja od 9 do 13 h Muzej je praznicima i blagdanima zatvoren. ČUDOTVORNICA Radionice za male kreativce održavaju se u prostoru Čudotvornice...

Pročitajte više
Skip to content